O faře

Městys Opatov leží v kopcovité krajině Českomoravské vrchoviny, 20 km západně od Třebíče (viz mapka). Pěkné okolí obce nabízí dobré podmínky pro cykloturistiku, houbaření a dlouhé vycházky do přírody. Ke koupání jsou vhodné blízké rybníky Jinšov, Vidlák a Zlatomlýn. Najdeme zde mnoho přírodně i kulturně pozoruhodných míst – Zlatomlýnský vodopád (nejmohutnější na Vysočině), pozůstatky někdejší těžby zlata, rozhlednu Mařenka, z níž za dobré viditelnosti můžeme spatřit Alpy, a další zajímavosti.

Barokní fara se nachází v samém středu obce naproti kostelu sv. Bartoloměje. Objekt slouží především k rekreaci studentů, absolventů a zaměstnanců brněnského Biskupského gymnázia. Možnost ubytování je zde i pro veřejnost. Fara je vhodným místem k pobytu zvláště pro ty, kteří nehledají ubytování pro „nejnáročnější klientelu“. Hodí se k pořádání skupinových akcí, jako jsou tábory, školy v přírodě, soustředění, duchovní obnovy, víkendové pobyty či adaptační kurzy, i pro trávení rodinné dovolené. O jarních a letních prázdninách se zde pravidelně konají dětské tábory. Kapacita fary je 40 osob, provoz celoroční s plynovým vytápěním.

Opatovskou faru spravuje a provozuje Spolek přátel Bigy Brno, který působí při Biskupském gymnáziu a mateřské škole Brno. Přímo na místě zajišťuje chod fary paní správcová, která bydlí v obci.