Expedice Orinoco (letní tábor 2019)

Kontakt na organizátora: milos.winkler@bigy.cz

            Když 1. srpna 1498 obeplul Kryštof Kolumbus na své třetí výpravě ostrov Trinidad, dostal se do velikého zálivu, který byl neobvykle bohatý na sladkou vodu. To dávalo tušit ústí nebývalé řeky.

            Vincente Pinzón pojmenoval tuto řeku Rio Dulce (Sladká řeka). Později převládlo používání domorodého názvu. Indiáni řece říkali Orinoco, což znamená „svinutý had“.

            Přestože bylo Orinoko objeveno mezi prvními veletoky amerického kontinentu, v celé délce bylo známo – nebo spíše prozkoumáno – jako poslední.

            Řeka odolávala téměř 450 let. Mnoho výprav si vylámalo zuby na divokých peřejích horního toku nebo skončilo v hlubokých orinockých pralesích, které obývali pouze divocí indiáni.

            V roce 1951 se vydala hledat prameny řeky francouzsko-venezuelská výprava a její pokus byl korunován úspěchem: 27. listopadu 1951 stojí nad pramenem potůčku, ze kterého se za dva a půl tisíce kilometrů stane veletok o šířce několika kilometrů a hloubce až 20 metrů. Prameny leží ve výšce 1045 metrů nad hladinou moře a jejich polohu určují zeměpisné souřadnice 2°19´5´´ severní šířky a 63°21´42´´ západní délky.

            O letních prázdninách se vydaly po stopách této expedice dva turnusy dětí. Poznávaly obtíže cesty, ale i obyvatele okolních pralesů a jejich život. Učili se spolupracovat při plnění různých úkolů a vytvářet dobrou partu, která musela přežít uprostřed pralesů. Vzhledem k tomu, že věk dětí se pohyboval od pěti do třinácti let, to nebylo vždycky snadné. Ale jak můžete vidět z fotografií, přežili to všichni s úsměvem na rtech. Díky za ty dva týdny!

Comments

comments

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Daniela Sladká. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.